Çocukların beyin gelişimleri için oyunlar büyük önem teşkil ediyor. Zeka oyunları da çocuğun zihinsel gelişimi için oldukça önemli bir yere sahip.

Bilim adamları, çocuğun kaliteli zaman geçirmesi için zeka oyunlarının önemini vurguluyor. Günümüz şartlarında aile çocuk arasındaki bağı giderek teknolojinin ele geçirdiğine dikkat çeken psikologlar. Gerek çocukla ailenin arasındaki bağ için gerekse çocuğun zihinsel ve fizyolojik gelişimi için zeka oyunlarına dikkat çekiyor.

Beynin farklı bölümlerinin çalışmasını sağlayan kompleks oyunlar çocuklara sadece şu anki mevcut durumu değil bir sonraki aşamada yapması gereken stratejik hamlesini düşünmeyi ve ona göre nasıl pozisyon alması gerektiğini öğretmeyi amaçlar. Yeri ve zamanı geldiğinde doğru hamleyi yapmak, bunu hayatında uygulamak üzere bu tür oyunlar kurgulanmıştır. Bu da çocuğun daha ileri görüşlü bir bakış açısına sahip olmasına yardımcı olur.

Çocuk zeka oyunlarının esası problem çözmeye dayalıdır. Bu oyunları oynarken çocuklar, takımın bir parçası olmayı öğrenirler aynı zamanda iletişim becerisi de kazanmış olurlar. Çocuğun problem çözme, sorumluluk alma, sabır ve motivasyon, empati yapma gibi pek çok kazanım elde ederler.

Zeka oyunlarıyla beynini ve el becerilerini farklı şekilde kullanmayı öğrenen çocuğa bununla birlikte matematiksel bir bakış açısıyla bakma, takım olma becerisi, centilmenlik, kaliteli bir zaman geçirme ortamı da sağlanmış olur. Ailelere bu konuda büyük sorumluluk düşüyor. Çocuğu zeka oyunlarına teşvik ederek hatta gerekirse çocukla oyuna dahil olursa geçirilen zamanın kalitesinin daha da artacağına dikkat çekiliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları