Etnik geziler ve tatil deyince Türk insanın aklına yurt dışı geliyor fakat Türkiye de tarihi ve etnik açıdan gezilecek birçok yer var. O yerleri biraz ele alalım..

Aspendos

Aspendos, amfitiyatrosuyla meşhur bir antik kent. Antalya'nın 49 km. batısında yer alıyor. M.S. 2. yyda Romalılar tarafından inşa edilen 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan olan Aspendos'un her köşesi tarih kokuyor.

Cumalıkazık

Bursa'ya 2 km. uzaklıktaki Cumalıkazık, Orhangazinin Bursa`'ya girmeden önce yaptırdığı köylerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evlerden oluşan köye giderseniz, dar sokaklardan akan sular sizi karşılayacaktır.

Nemrut

Nemrut, Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığının antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasinda 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge, tarih meraklıları için ideal bir yer Nemrut.

Harput

Harput, Elazığ`a 5 km. mesafedeki Harput ilçesi bir açık hava müzesi görünümünde. Müzesi, kalesi, Ulu Camii, Meryem Ana Kilisesi ve Buzluk Mağarasıyla görülmeye değer bir turizm merkezidir.

Safranbolu

Roma, Bizans, Selçuklu döneminin ardından Osmanlı topraklarına katılmış… Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alıyor. 1994 yılından beri Türkiye’de Dünya Miras Listesi’nde yer alan 9 kültürel varlıktan biri… Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan tarihi evleri ile birçok turistin ilgisini çeken Safranbolu’yu kesinlikle ziyaret etmelisiniz…

Egenin beyaz incisi: Denizlide bulunan ve Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi`nin de yer aldığı bölgeyi, hem bir doğa harikası hem de tarihi bir mekan olarak gezebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları