Gün geçtikçe hayatımızın her alanına giren sosyal medya bizi gerçek dünyadan çalıyor. Gülmeyi unutan yüzler sosyal medyada emojilere sığınıyor.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte sosyal medya gencinde yaşlısına bütün hayatları esir almaya devam ediyor. İlişkiler sosyal medya üzerinden kazanılıyor, sosyal medya üzerinden bitiyor. Birçok ailenin boşanma sebebi olması da cabası..

Araştırmacılar bunun için çözüm arasa da çok fazla işe yarayamadığı ortada.. Selfie çekerken ölenler, instagramda gezinirken aynı zamanda karşıdan karşıya geçen kızın ölümü, ailelerini sosyal medyaya tercih ederek ihmal edenler.. Bu örnekler say say bitmiyor maalesef.. Çocuklar okuma yazma öğrenmeden bilgisayardaki oyunların isimlerini öğreniyor. Çocuğunu aman sokağa çıkmasın diye bilgisayar başına oturtan anne çocuğunu kendince koruyor belki ama çocuğu asosyal bir birey yaparak ondan hem sosyal hem de fiziksel bir özgürlüğü çalıyor. 

Sosyal esaret gün geçtikçe artarken, üç yemekten fazlasını bilmeyen cici hanımefendiler dantelli paylaşımlarıyla göz dolduruyor. Şimdi diyeceksiniz madem böyle düşünüyorsun ee sende bunu sosyal bir aracılıkla paylaşıyorsun. Haklısınız, öyle fakat her şeyin bir sınırı bir zamanı var. Zaten bu tür sorunlarda bu sınırı koruyamayışımızdan kaynaklanıyor. Sosyal medya esasında faydalı, hatta ufku açtığını bile söyleyebilirim. Şöyle anlatayım: Aspirinde faydalı fakat fazla içerseniz zehirlenirsiniz ve ölebilirsiniz. Bu örnek fazlaca arttırılabilir. Siz kendinize pay çıkarın. Sosyal sınırı ayarlayabildiğiniz günlerle kalın.. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları