Şarkıcı Alihan’ın ve Sibel Can’a arasında geçen “Kış Masalı” şarkısının çalıntı olduğu gerekçesiyle açtığı ve devam eden tazminat davasında mahkemeye bilirkişi raporu verildi.

Mahkemeye sunulan bilir kişi raporunda Alihan’a ait olan, “Bu Kadın Neden Ağlıyor” şarkısı ile Sibel Can’ın söylediği, “Kış Masalı” şarkısındaki ana tema, melodi ve küçük işleme notaları dışında şarkının tıpa tıp aynı olduğu bildirildi.

Ali Kızıltepe (Alihan) İstanbul Fikri ve Sınai Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe vererek Sibel Can’ın söylediği, “Kış Masalı” şarkısının müziğinin alıntı olduğunu iddia etmişti. Alihan “Kış Masalı" şarkısının müziğinin kendisine ait olan "Bu Kadın Neden Ağlıyor” şarkısına ait olduğunu iddia etmişti. Yaklaşık 2 senedir devam eden duruşmada sona yaklaşıldı. Dosya kapsamında bilirkişiye başvuran mahkeme müziğin alıntı olup olmadığının belirlenmesi istenilendi. Bilirkişi hazırladığı rapor bugün mahkemeye ulaştı. 

Hazırlanan bilirkişi raporunda iki eserin de dinlenildiğinin altını çizerek “Her iki eserde de ana tema ve melodik yapının, küçük işleme notaları dışında aynı olduğu tespit edilmiştir” söylenildi. “Bu Kadın Neden Ağlıyor” adlı şarkıda onaltılık notalar ve çarpmalarla işlenmiş daha süslemeli bir icra olduğu belirtilen bilirkişi raporunda, “Kış Masalı” adlı şarkının ise sekizlik notaların kullanıldığı daha sade bir icra olduğu açıklandı. 

“KIŞ MASALI, BU KADIN NEDEN AĞLIYOR ŞARKISININ FARKLI BİR YORUMU GİBİ”

İki şarkının arasında küçük nota farkları olduğu belirtilen raporda, "Zaten bu durum üslup farkı olan icracılar arasında her zaman karşılaşılan bir durumdur. Dolayısıyla icradaki süslemeler, küçük işleme notaları ana temayı ve melodiyi değiştiremez. Bu durum sadece sanatçının yorumu olarak değerlendirilir. Buna göre, ‘Kış Masalı’ isimli eser, ‘Bu Kadın Neden Ağlıyor’ isimli eserin daha sade bir icrası, adeta farklı bir yorumu gibidir” gibi ifadeleri kullanılsa da raporun sonuç kısmında da, “Ali Kızıltepe’nin eseri daha önce kamuya arz ettiği göz önüne alındığında eserin müziğinin bu kişiye ait olduğu kanaatine varılmıştır” olarak sonuca erilmiştir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları