NASA tarafından yapılan açıklamaya göre gezegenlerin astronomik olayları nedeniyle 15 gün boyunca Dünya kararacak. konuyla alakalı bin sayfalık rapor hazırlayan NASA Başkanı Bolden 'paniğe gerek yok' açıklaması yaptı.

Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) önemli bir açıklama yaparak kafaların karışmasına neden oldu. Venüs ve Jüpiter'in neden olacağı bir dizi astronomik olay nedeniyle Dünya'nın 15 Kasım tarihinden 30 Kasım tarihine kadar kararacağı duyuruldu.


NASA tarafından yapılan açıklamaya göre Dünya 15 gün karanlıkta kalacak. Venüz ve Jüpiter'in neden olacağı bu olayla alakalı Barack Obama tarafından NASA başkanı olarak atanan Charles Bolden'in bin sayfalık rapor hazırlayarak Beyaz Saray'a sunduğu söyleniyor. Bolden'in hazırladığı rapora göre Venüs ve Jüpiter aralarında sadece 1 derece kalacak şekilde paralel bir düzleme girecek ve Jüpiter'in güney batısına geçecek olan Venüs 10 kat daha parlak bir hal alacak. Bunun sonucunda Venüs'ün yaydığı yoğun ışık atmosferde gazların reaksiyona girmesine neden olacak. Reaksiyona gire gazlar sonucunda tahmin edilemeyecek kadar çok fazla hidrojenin uzaya salınmasına sebep olacak ve güneş ile temasa giren hidrojen gazı Güneş yüzeyinde büyük bir patlamaya neden olacak. Patlamayı çekirdeğine hapseden Güneş mavimsi bir renk alacak ve Güneş'in eski haline dönmesi de 14 gün sürecek.


Bolden'in hazırladığı rapora göre Türkiye 15 Kasım sabahı saat 09:58 sularında bu durumdan etkilenecek. Karanlık günler ise 30 Kasım 23:45'te sona erecek. NASA Başkanı Bolden  konuyla alakalı düzenlediği konferansta panik yapılmnasına gerek olmadığını ve bu olayın dünya üzerindeki tek etkisinin sıcaklık artışı olacağını açıkladı.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları