Uzay biliminde son 100 yılda müthiş bir mesafe kat edilmiş olmasına rağmen, kara delikler hakkında bildiklerimiz oldukça temel düzeyde. Çıplak gözle görülemeyen kara delikleri incelemek için ise yeni bir yöntem keşfedildi.

Her şey, Japonya Uzay Dairesi'nin uzaya fırlattığı Astro-H uydusu ile başladı. Bu uydu, galaksilerin merkezlerinde yer alan kara delikleri incelemekti. 

Amerika'nın Sesi tarafından yapılan açıklamaya göre, uydu yörüngede geçirdiği bir aydan sonra parçalanarak yok oldu. 

Devre dışı kalmadan önce ise, dünyaya muazzam bilgiler iletmeyi becerdi. Dünyadan 240 milyon ışık yılı uzaklıkta olan ve içinde yüzlerce galaksiyi barındıran Perseus kümesi ile ilgili, uzay bilimine yön verecek bilgiler derledi. 

Uydunun elektromanyetik ışın ölçen spektrometresi, Perseus kümesinin merkezindeki aşırı sıcak gazların akışının beklenenden daha yavaş olduğunu gösterdi.

Gaz akışının yavaş olması, kara deliklerin uyguladığı enerjiyi ölçmek için hassas hesaplar yapılmasına olanak tanıyor

Gaz akışının yavaş olması, kara deliklerin uyguladığı enerjiyi ölçmek için hassas hesaplar yapılmasına olanak tanıyor

Astrofizikçi Brian McNamara şöyle diyor:

Bu da dev kara deliklerin gazlara ne kadar enerji pompaladığı hakkında hassas hesaplamalar yapmamıza olanak tanıyor. Böylece galaksilerin nasıl bir evrimden geçtiğini, yıldız ve gazların tıpkı yağmur gibi soğuyup kozmik zaman içinde nasıl değiştiğini daha iyi anlayacağız

Dev kara delikler, galaksilerin oluşum ve evrimleşme sürecini etkileyebilir

Dev kara delikler, galaksilerin oluşum ve evrimleşme sürecini etkileyebilir

Kara deliklerin saldığı sonsuz enerji, yeni yıldızların oluşumuna yardım ediyor. Galaksilerin ortasındaki gözle görülmez dev kara delikler, galaksilerin hangi hızla büyüdüklerini belirliyor.

Uzmanlar ayrıca maddenin hallerinden biri olan sıcak plazmayı yani galaksiler etrafındaki gazları da inceliyor. Plazmayı henüz soğumamış, atmosferimizde oluşan yağmur gibi yoğunlaşmamış, yani yıldız ve gezegen haline gelmemiş gazlar olarak tanımlayan McNamara, ''Plazma bir anlamda evrenin geleceğidir. Hem mevcut hem de gelecekte oluşacak galaksilerin akıbetini anlamaya çalışıyoruz” diyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları