Antik A.Ş. tarafından gerçekleştirilen müzayedede Osman Hamdi Bey tarafından çizilen 'Yeşil Cami Önü' tablosu 13 milyon 509 bin liraya satıldı.

Bundan bir önceki rekor satış ise yine Antik A.Ş. tarafından gerçekleştirilen bir müzayedede satılan 5 milyon liralık 'Kaplumbağa Terbiyecisi' isimli eserdi. O eserin çizimini de yine Osman Hamdi Bey yapmıştı ve bu rekor 2004 yılından beri kırılamamıştı.

Ülkemizdeki en değerli sanat eserlerinin satışını gerçekleştirmesi ile tanınan Antik A.Ş. müzayede evi geçtiğimiz gün Antik Palace'da Türk Resim Sanatı için çok önemli olduğu bilinen bir müzayedeye ev sahipliği yaptı ve ilgi odağı oldu.

'Yeşil Cami Önü' isimli Osman Hamdi Bey imzalı tablo;

'Yeşil Cami Önü' isimli Osman Hamdi Bey imzalı tablo;

Osman Hamdi Bey, Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Halil Paşa, Feyhaman Duran, Şevket Dağ tarafından çizilen tabloların yer aldığı müzayedeye çok sayıda sanatsever ve koleksiyoncu katıldı. Müzayede evine ilgi çok büyük oldu.

Aşşağı yukarı 500 kişinin katıldığı Antik A.Ş. müzayedesini yönetim kurulu başkanı Turgay Artam yönetti.

Osman Hamdi Bey tarafından bunan 134 yıl evvel yani 1882 yılında çizilen dünya çapında çok değerli bir yeri olan 'Yeşil Cami Önü' isimli tablo ile ilgili konuşan Turgay Artam, bu eseri bugünlere kadar koruyan sanatseverlere teşekkür etti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları