Otto Kasırgası'nın, Nikaragua ve Kosta Rika'nın Karayip kıyılarında şiddetini artırarak ilerlediği ve ikinci kategori kasırga hızına ulaştığı bildirildi.

Otto'nun ölçümünü yapan ABD Ulusal Kasırga Merkezinden yapılan açıklamada, Otto'nun saatte 165 kilometre hızla ikinci kategoriye yükselerek Nikaragua ile Kosta Rika'nın  Karayip kıyılarına yaklaştığı ve hızını arttırarak ilerlediği belirtildi.

Kosta Rika'nın Karayip kıyılarında yaşayan 4 bin insana tahliye emri verilirken, Kosta Rika'da hafta sonuna kadar okulların tatil edildiği belirtildi. Şiddetli yağışların kıyıya yakın birçok bölgede sellere neden olduğu Kosta Rika'da, kamu çalışanlarına iki gün izin verildi.

Nikaragua'da da, kasırganın etki alanında yaşayan 10 binden fazla kişinin tahliye olurken, aynı şekilde çevrede de okullar tatil edilmeye devam ediliyor.

Kosta Rika Cumhurbaşkanı olan Luis Guillermo Solis, yaptığı açıklamada kasırganın ülkenin hasat zamanı gelen kahve gibi önemli tarım alanlarına ciddi zararlar verebileceğini açıkladı. Çevre halkının endişesi sürüyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları