Erkeklerin kadınlardan daha fazla kansere yakalanmasının sebeplerini araştıran Amerikalı bilim insanları, genler üzerinde yoğunlaştı. Erkeklerde bulunan XY kromozomu, kadınlarda bulunan XX kromozomuna göre kanserden korunmada daha şanssız oldukları ortaya çıktı.

ABD bulunan Dana-Farber Kanser Enstitüsünden bilim insanlarının sürdürdüğü araştırmanın konusu; kadınların ve erkeklerin kansere yakalanma oranı ve bu hastalığa yakalanma oranının neden daha yüksek olduğunu oldu.

Araştırmaya göre, kanser vakalarının erkeklerde daha çok görülmesinin genlerle ilgili olabileceği kanısına varıldı.

Dana-Farber Kanser Enstitüsünden bilim insanlarının sürdürdüğü araştırmada kadınlarda bulunan XX kromozomunun bir avantaj olduğu, Erkeklerde bulunan XY kromozomunun ise bir dezavantaj olduğu belirtildi. Kadınlarda bulunan XX Kromozomu birbirlerini koruyarak kansere yakalanma riskini düşürürken, Erkeklerde bulunan XY kromozomu ise böyle bir korumadan mahrum olduğu Açıklandı.

Erkeklerin Kadınlara Göre Kansere Yakalanma Oranı %20 Daha Fazla

Dana-Farber Kanser Enstitüsünden bilim insanlarına göre genetik farklılık nedeniyle erkeklerin kansere yakalanma riskinin kadınlara oranla yüzde 20 daha fazla olduğunu belirtti. Bazı kanser türlerinde erkekler daha da şansız çünkü bu oran yüzde 80'lere kadar çıkabildiği tespit edildi.

Dana-Farber Kanser Enstitüsünden bilim insanlarının yaptığı araştırmanın sonuçları "Nature Genetics" dergisinde yayımlandı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları