Ruhun gıdası olarak bilinen müzik hayatımızın her yerinde. Yaşamımızın vazgeçilmezi olan müziği dinlememize aracı olan teknolojileri sizler için inceledik.

Gramofon

Gramofon

İlk patenti alman bilim adamı Emil Berliner tarafından alınan 1887 çıkış tarihli bu cihaz için günümüz müzik çalarlarının atası denilebilir.En net sesi verdiği bilinen bu teknolojik alet kısaca fonograf ile taş plak birleşiminden oluşmaktadır.Hem kayıt hem de dinleme için kullanılan bu ilginç tasarımlı buluş gerçekten hayranlık uyandırıcı.Taş plaklar üzerine kaydedilen sesleri özel iğnesi sayesinde titreşim sağlayarak duyulabilir hale getiren gramofonlar koleksiyoncuların en değerli parçaları haline geldiler.

Pikap

Pikap

Dakikada ortalama 78 devir yapan bu cihaz için gramofon’un elektrik ile çalışanı denebilir. Elektrik ile çalışmasından dolayı bir dönem müzik seti adı ile piyasada bulunan ürünlerin üst kısmına yerleştirilen bu ürün tahmin edildiği gibi sesi hoparlörler yardımı ile dışarıya vermekteydi.

Radyo

Radyo

Elektromanyetik radyo dalgalarını ses modülasyonu biçiminde elektronik ortama çevirip ses olarak algılanmasını sağlayan bu teknolojik ürün günümüzde farklı biçimlerde de olsa kullanılmaya devam ediyor. Genel olarak FM (frekans modülasyonu) ve AM (genlik modülasyonu) frekansları üzerinden çalışan cihaz tüm dünyada haber, spor, sohbet ve müzik yayınlarını dinlemek için kullanıldı.

Kaset Çalar

Kaset Çalar

Bu aletin mantığını anlamak için önce teyp teknolojisine hakim olmak lazım. Manyetik ortamda kayıt yapabilen teyp’ler elektrik işaretlerinin saklanması ve istenildiğinde yeniden işaretlerine dönüştürülebilmesi amacı ile kullanılan kayıt cihazlarıdır. Bu cihazlarda birden fazla kez kayıt yapabilen manyetik şeritler kullanılır.

İşte bu manyetik şeritlerin taşınabilir hale getirilmiş olanına kaset adı verilir. Kasetçalarlar ise bu kasetlerde kaydedilmiş seslerin dışarı aktarılmasına yardımcı olan makinelerdir.

Walkman

Walkman

Günümüzde Sony telefonlarında bir müzik yazılımı olarak bildiğimiz Walkman, aslında Sony firması tarafından 1979da Japonya da üretilen taşınabilir kaset çalarlara verilen isimdir.

CD Çalar

CD Çalar

Kaset teknolojisinin yok olup CD teknolojisine geçilmesi ile bir çok çeşidi üretilen CD çalarlar müzik setlerine ve kişisel bilgisayarlarımıza entegre edildiler. Hatta bir dönem walkman mantığı ile çalışan portatif versiyonları üretilse de çok büyük bir dezavantajı sayesinde pek sevilmedi. Lazer okuyucular ile dijital plaklar üzerinden okuma yapan bu cihaz en ufak bir sarsıntı anında ses iletmeyi durdurduğu için pekte taşınabilirliğe uygun değildi.

Mp3 çalar

Mp3 çalar

Cd çaların hemen ardından tüketime hazır hale getirilen bu teknoloji günümüzde hala kullanımına devam etmekte. Dijital müzik kayıtları üzerinde minimum kayıp sağlayarak sıkıştırma olanağı sağlayan mp3 (MPEG-1 Audio Layer 3) teknolojisi kısa sürede herkesin beğenisini kazandı.

Akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar

Çağımızın en vazgeçilmez araçlarından biri olan akıllı telefonlar içerisine yüklenebilir durumdaki müzik yazılımlarıyla birer mp3 çalar vazifesi görür hale geldi. Birçok müzik sever taşınabilir teknoloji olarak gerek ses kalitesi gerekse ses üzerinde birçok kişisel ayar yapabilme tercihi sunmasından dolayı mp3 çalarlardan vazgeçemese de uygulama geliştiricileri de her geçen gün yazılımlarını geliştirmekte.

Bonus: Fonografın Yapısı

Bonus: Fonografın Yapısı

Detay için tıklayın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları