Yaklaşık son bir aydır, Dolar ve Euro, Türk Lirası karşısında yüzde 10'un üzerinde değer kazandı. Merkez Bankası tarafından yapılan 0.50'lik faiz artışı da bu yükselişin önüne geçemedi. Bugün ise AKP'nin ekonomi kurmaylarından parti teamüllerine aykırı sesler yükseldi.

Dolar ve Euro'nun TL karşısında önlenemez yükselişi, Avrupa Parlemento'sunun müzakereleri dondurma kararı ile birleşince Türkiye yakın zamanda çok da alışık olmadığı günler yaşıyor. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümet ve Beştepe'nin aksine bugün Avrupa Birliği'ni önemseyen iki tweet attı. 

Bu gelişmeye ek olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, “Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum, olağanüstü hali ben istemiyorum kardeşim. Bu ikinci uzatmadan sonra uzatılmasını istemiyorum” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü halin (OHAL) uzatılmasını istemediğini söyledi.

Serbest Bölgeler Yasası’nda değişiklik öngören tasarının Meclis Sanayi Komisyonu’ndaki görüşmelerinde konuşan Zeybekci, “Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum, olağanüstü hali ben istemiyorum kardeşim. Bu ikinci uzatmadan sonra uzatılmasını istemiyorum” dedi.

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL, üç ay süreyle uzatılmıştı. Bu süre zarfında yapılan operasyonlarda en az 111 bin kişi gözaltına alınmış, tutuklanmış ya da meslekten çıkarılmıştı.

Türkiye’de her şeyin normal olmasını istediğini kaydeden Zeybekci, “Eğer Türkiye evet her şeyi halletti, terörle mücadelesini, bu ihanetle mücadeleyi bitirdi, ben sürmesini istemiyorum. Açıkça söylüyorum. Bu ikinci uzatmadan sonra uzatılmasını istemiyorum” diye konuştu.

‘Dolara müdahale etmemek lazım’

Son haftalarda doların peş peşe zirveyi görmesine ilişkin piyasaya işaret eden Ekonomi Bakanı, dolara müdahale edilmemesi gerektiğini savunarak, “Piyasa kendi kuralları içinde bunu dengeleyecektir. Ben Merkez Bankamızın 7-8 aydan beri günlük satış ihaleleri düzenlememesini son derece akıllı ve başarılı buluyorum” dedi.

Dolar'ın Son 1 Aylık Yükselişi (25 Kasım 2016, 23:00 Dolar Kuru:3.4490)

Dolar'ın Son 1 Aylık Yükselişi (25 Kasım 2016, 23:00 Dolar Kuru:3.4490)

Euro'nun Son 1 Aylık Yükselişi (25 Kasım 2016, 23:00 Euro Kuru:3.6550)

Euro'nun Son 1 Aylık Yükselişi (25 Kasım 2016, 23:00 Euro Kuru:3.6550)

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları