Kelime anlamı olarak aynı anlamda kullanırız maden suyu ve sodayı fakat birbirinden çok farklı içecek olduklarını biliyor muydunuz?

Şimdi bu ikiliyi ele alalım.. Yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l'den daha fazla olan suya maden suyu denir. Soda ise İçilebilir nitelikteki herhangi bir suyla yapılabilen içine karbondioksit eklendiğinde elde edilen içecektir. Peki maden suyu ise yerin en derin katmanlarından çıkarılan ve yeryüzüne çıkarılırken geçtikleri katmanlardan mineralleri de alarak yol alırlar. Dolayısıyle maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez.

Maden Suyu ve Faydaları

İçerisinde çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz vardır. İçerisinde; bikarbonat, sülfat, klorit, kalsiyum, magnezyum, florit, demir ve sodyum vardır. Piyasa da farklı markalarda farklı miktarlarda mineral içerenleri bulunmaktadır. Tüketirken içeriklerine mutlaka bakılmalıdır.

Maden Suyunun Faydaları

Sindirim ve boşaltım sistemi iyi yönde destekler fakat maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi şartıyla geçerlidir.

Cildin ihtiyacı olan mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Solunum, idrar, her türlü spor faaliyetinde özellikle yaz aylarında terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında gerekli miktarda kullanılabilir.

Kalsiyum açısından zengin olduğu için kalsiyum gereksinimi karşılaması için bir takviye olabilir.

Çocuklarda büyüme evresinde, yaşlılıkta, ve hamilelik döneminde mineral ihtiyacının karşılanması için gerekli miktarda tüketilebilir.

Bikarbonat içeriğinin yüksek olması ise asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide hastalıklarında mide asidini fazlalılığını baskılar ve düzenler.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları