Baltimore'da (ABD) bir okul, yaramazlık ya da geç kalma gibi 'suçları' işleyen öğrencilerine disiplin cezası vermek yerine meditasyona sevk etmeyi tercih etti. Sonuçlarına gelin birlikte bakalım...

Genel olarak, dünyanın her yerinde eğitim kurumlarında disiplin ceza ile sağlanır. Baltimore'daki bu okulda ise, herhangi bir 'suç' işleyen öğrenci, ceza yerine meditasyona sevk ediliyor. 

'Düşünme Anı Odası' adını verdikleri odada öğrencilerin yaptıkları hataları düşünmelerini sağlayan okul yönetimi, bu yöntem ile öğrencilerin hayata uyumlarında gözle görüşür yükselme olduğunu söylüyorlar. 

Yaramazlık yapan veya okul düzenin bozan öğrencilerin ceza verilmeksizin meditasyona sevk edilmeleri garip geldi mi?

Düşünme Anı Odası'nda, öğrenciler düşünme meditasyonları, nefes egzersizleri gibi uygulamalarla toplum kurallarına daha bir dirençsiz hale geliyorlar. 

Amerikan okullarında disiplin cezası alacak öğrenciler bir odada bekletilir. Öğrenciler öyle bir oda yerine, dekorasyonu ile ruha huzur veren, loş ışıkların ve pozitif enerjinin dalga dalga yayıldığı bir odada meditasyon yapıyorlar. 

Bu uygulama ile nerede hata yaptıklarını, düzeltmek için ne yapmaları gerektiğini daha iyi anlıyorlar. 

Meditasyon, bin yıllardır süregelen bir ruh sağlığı geliştirme aracı. Son zamanlarda bilim de, meditasyonun insan vücuduna ve psikolojisine etkilerini maddesel olarak araştırmanın peşine düştü. 

Bazı araştırmalar, düşünme meditasyonlarının kötü duygulara karşı en büyük tedavi yöntemi olduğu ve hafızayı güçlendirdiğini kanıtladı. 

Odaklanma problemi yaşayan insanlara da meditasyon yapmalarını öneren doktor sayısı gün geçtikçe artıyor. Düşünme medtasyonları birçok psikoterapistin tedavilerinde büyük bir yere sahip artık...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları