KHK'lar ile devlet kurumlarından ihraç edilen personel sayısı 100 bine yaklaştı. Peki, meslekten men edilen bu memurların ne gibi hakları var?

En Önemli Kriter Emeklilik

Kamudan atılan memurların hakları konusunda en ayırıcı kriter emeklilik. Emeklilik hakkı kazanlar ile henüz kazanamamış memurları ayrı incelemek gerekiyor. 

Emeklilik hakkı kazanan memurlar, meslekten men edilseler dahi, emeklilik ikramiyelerini kesintisiz olarak alabilecekler. Geriye dönük ödenmiş primleri üzerinden de bir hak kaybına kesinlikle uğramıyorlar.

İhraç edilen memurların, KHK sebebiyle hukuki itiraz hakları bulunmuyor. Birçok sendika bu duruma itiraz etse de, mevcut durum bu şekilde. 

Meslekten men edilen devlet personelleri, bir daha kamu kurumlarında istihdam edilemeyecekler. Varsa silah ruhsatları ve pilot lisansları da iptal edilecek. Yeşil pasaport sahibi olanların, yeşil pasaportları da iptal ediliyor. İhraç kararıyla ilgili itirazları ise Türk yargısı bakımında imkansız. 

KESK’ten yapılan açıklamada şöyle denildi:

KESK’ten yapılan açıklamada şöyle denildi:

Darbe girişimi AKP’ye yarım kalmış operasyonlarını tamamlamak için bahaneye dönüşmüş durumdadır. Bunun en somut örneği ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne yönelik baskıların OHAL fırsat bilinerek ihraçlar ile devam ettirilmesidir

Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk da, ihraç edilenlerin bir kısmının FETÖ terör örgütü ile ilgisi bulunmadığını belirtti.

Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk da, ihraç edilenlerin bir kısmının FETÖ terör örgütü ile ilgisi bulunmadığını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Koncuk, şöyle konuştu:

Bu süreçte, akı karadan ayırmak için ısrarla soruşturma yapılmasını ve savunma hakkı verilmesini istedik, ancak bu yollar takip edilmedi. Bundan sonra yapılması gereken, hukuki süreci takip etmek, gerekirse AİHM’e kadar gitmektir. Bu karara hukuki olarak itiraz hakkı vardır. Avukatlarımızın değerlendirmesine göre yürütmeyi durdurma talebi mümkün değildir. Ancak iptal davası açılacaktır. Dava dilekçesi sendika avukatlarımız tarafından hazırlanmaktadır. Üyelerimiz haftaya şubelerimizden alabilirler

Güncelleme:

673 Sayılı KHK uyarınca emeklilik işlemleri OHAL süresi boyunca askıya alındı. Emeklilik hakkını daha önce kazanmış olmasına rağmen kamudan ihraç edilenler OHAL'in geçmesini beklemek zorundalar. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları