Türkiye İlerleme Raporu'nu yayımlayan Avrupa Birliği, terörle mücadelede önlemlerin orantılı olmasını istedi. Rapordaki yorumu değerlendiren AB Bakanı Çelik, 'Orantısız güç kullanma' ifadesi AB kurumları için utanç vesikasıdır' dedi.

Türkiye İlerleme Raporu’nu yayımlayan Avrupa Birliği, terörle mücadelede önlemlerin orantılı olmasını istedi. AB Bakanı Çelik, ‘Orantısız güç kullanma’ ifadesi AB kurumları için utanç vesikasıdır’ dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun hazırladığı Türkiye İlerleme Raporu yayınlandı. 102 sayfalık raporda, Ankara’ya ciddi eleştiriler yöneltildi.

Raporda, “Son bir yıl içinde özellikle yargı bağımsızlığı alanında gerileme olmuştur. Durum, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra daha da kötüleşmiştir” denildi. İfade özgürlüğü ve diğer temel demokratik standartlar konusunda de geriye gidiş olduğu görüşü ifade edildi.

Raporun terör mücadeleyle ilgili bölümünde, Türkiye’nin terör eylemleri karşısında kendini savunma hakkı olduğunun altı çizildi ancak bu konudaki önlemlerin orantılı olması gerektiği savunuldu. Türkiye’nin terörle mücadelede önceliği PKK’ya verdiği, IŞİD kaynaklı terör tehdidini de güçlü bir şekilde ele aldığı vurgulandı.

Bakan Çelik, Avrupa Birliği’nin, Avrupa’nın kurucularının güçlü perspektiflerinin çok gerisinde olduğunu söyledi. Raporda objektif değerlendirmeden uzak bölümlerin yer aldığına dikkat çekti.

AB Bakanı Çelik, PKK ve destekçileriyle mücadeledeki eylemleri nedeniyle Türkiye’ye yöneltilen eleştirilere tepki gösterdi. Ömer Çelik, “Orantısız güç kullanma’ ifadesi AB kurumları için utanç vesikasıdır” dedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları