Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrikte milyonlarca abonenin ve sektörün dört gözle beklediği 2017 yılında uygulanacak “serbest tüketici limiti”ni belirledi. 2017'de serbest tüketici limiti 2400 kWh. Bir başka ifade ile aylık ortalama 83 TL fatura ödeyen aboneler kendi tedarikçisini seçebilecek.

EPDK, yeni yılla birlikte devreye girecek olan yeni serbest tüketici limitini belirledi. Kurum, 2016'da 3 bin 600 kWh olan sınırı 2017 için 2 bin 400 kWh'ye çekti. Bu durumda aylık faturası ortalama 83 TL olan aboneler istedikleri şirketten elektrik alabilecek.

Buna göre yıllık tüketimi 3 bin kilovatsaat olan her abone, elektrik ihtiyacını il ya da bölge sınırlaması olmaksızın istediği şirketten veya tedarikçiden pazarlık yoluyla temin edebilecek.

Böylece aboneler elektrik enerjisine daha ucuza sahip olabilecek, çünkü serbest elektrik ticareti yapan şirketler yüzde 10’lar düzeyinde daha ucuz elektrik satışı yapmaktadır.

Yıl Bazında Elektrik Piyasasında Serbest Tüketici Alt Limiti Değişimi (kWh Bazında)

Yıl Bazında Elektrik Piyasasında Serbest Tüketici Alt Limiti Değişimi (kWh Bazında)

Serbest Tüketici Nasıl Olunur?

Elektrik piyasasında serbest tüketici olarak tedarikçisini seçme serbestliği, 2001 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun kurulmasını takiben 2003 yılında başladı.

Bu dönemde fatura tutarı yüksek olan sanayiciler için geçilebilir olan alt limit zamanla hane halkı faturalarına dahi uygulanabilir hale geldi.

Enerji projeksiyonlarında 2015 yılında serbest tüketici limitinin sıfıra çekilmesinin öngörülmesine rağmen sistem yetersizlikleri ve bürokratik engeller limitin sıfıra düşmesini engelledi.

2016 yılına girdiğimizde aylık elektrik faturası ortalama 120 TL ve üzeri gelen ticarethane ve meskenler ile 100 TL ve üzeri gelen sanayi tesisleri bu haklarını kullanabiliyorlar.

2017 yılı için ise limit üçte bir oranında azaltılarak sıfıra biraz daha yaklaştı.

Serbest Tüketicilik Ne Zaman Hız Kazandı?

Serbest tüketicilik faaliyetleri 2010 senesi itibariyle yurt genelinde hız kazandı. EPDK'nın sitesinden de incelenebileceği üzere, Tedarik Lisansı (eski adıyla Toptan Satış Lisansı) başvuruları bu dönemde en yüksek seviyeye ulaştı. Türkiye genelinde bayilik veren şirketler ile tüketicilere dokunulmaya başlandı.

2012 Şubat ayına gelindiğinde ise Türkiye Elektrik Piyasası büyük bir kriz ile sarsıldı ve piyasanın en büyük şirketlerinde dahi faaliyetlerini durduranlar oldu. Bu dönemde tüketicinin de yeterli mevzuat bilgisine haiz olmaması sebebiyle büyük mağduriyetler yaşandı.

Önceki dönemlerde serbest tüketici olmanın önünde birçok engel vardı. Serbest Tüketici Belgesi, Tek Hat Şeması, 3 ayda bir geçiş başvurusu gibi prosedürler serbest tüketiciliği bir eziyete dönüştürüyordu.

Mevzuatın piyasa katılımcıları ile birlikte geliştirilmesi sonrasında artık serbest tüketici olarak tedarikçi firma ile bir sözleşme imzalamanız yeterli oluyor. Herhangi bir kurumdan bir belge veya doküman almanıza gerek yok. Tek şart EPDK tarafından belirlenen serbest tüketici limitini içinde bulunduğunuz yılda veya bir önceki yılda geçmiş olmanız.

İndirimli Elektrik Fırsatından Nasıl Faydalanırım?

Bu fırsattan faydalanmak için aylık faturanızın ortalama 80 lira veya üzerinde olması birincil şart. Bu şartı sağlıyorsanız kendinize uygun bir tedarikçi bulmanız gerekiyor.

İndirimli Elektrik Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

* İndirimli elektrik hizmeti veren Elektrik Tedarik Lisansı şirketlerin hepsi özel sektör, öncelikle bunu bilmemiz gerekiyor. Bölgenizde faaliyet gösteren ve "ben devlet firmasıyım" diyen dağıtım şirketleri de birkaç sene önce özelleştirme ile özel sektörün eline geçen firmalar aslında.

* Satış yapan tüm firmalar aşağı yukarı birbirine yakın tasarruf imkanları sunuyorlar. Burada dikkat etmeniz gereken fiyattan ziyade sözleşme şartları. Tedarikçi firma lehine tek taraflı fesih imkanı, tüketici için tehlikeli bir madde örneğin.

* Satış sözleşmesinde "öngörülemeyen bedel", "YEKDEM", "fiyat düzenleme", "PSH", "perakende satış hizmet bedeli" gibi tarife dışı bedelleri faturalara yansıtma hakkına yer veriliyorsa dikkat etmeniz gerekiyor. Her sene bir "gaz krizi" ile boğuşan Türkiye Elektrik Piyasası için bu maddeler tüketici aleyhine maddelerdir. 

* Cayma bedeli, fesih tazminatı, sözleşmenin uzamaması için 3 ay önceden ihtar çekme gibi maddeleri de detaylıca okumak gerekiyor.

* Finansal gücü bilinen, tüketici dostu olabilmiş firmalar ile çalışmak gerekiyor. Kriz dönemlerinde serbest tüketici portföyü zarar yazdığı için portföyünü boşaltmak isteyen düzinelerce firma var piyasada.

* İndirimli elektrik almaya başladıktan sonra, "ya bu firmadan almayıp eski düzen elektrik kullansaydım faturam ne kadar gelirdi" diye merak ederseniz EPDK'nın bu konuda hizmeti mevcut. EPDK'nın sitesinde ana sayfada yer alan elektrik faturası kısmında tüketiminizi girerek ulusal elektrik tarifesine göre faturanızı hesaplatabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları