Tıpkı kaslarımız gibi beynimizin de sağlıklı kalmak için egzersize ihtiyacı var. Gün içinde kısa beyin egzersizleri yaparak hem hafızanızı korursunuz hem de sakinleşmenize yardımcı olur.

1. Gözlemleyin

Gözlemleyin

Bakmak ve gözlemlemek farklı şeylerdir. Gözlemlemek gördüğümüz şeyleri analiz etmeyi de içerir. Etrafınızda olan bitene dikkat kesilin ve daha derin düşünmeye çalışın.

2. Öğrenin

Öğrenin

Öğrenmek beyninizi sürekli aktif tutan bir eylemdir. Öğrenme eylemini kestiğinizde beyniniz tıpkı bir demir parçası gibi paslanmaya başlayacaktır.

3. Dinleyin

Dinleyin

İçinde bulunduğunuz dünyayı dinlemeye başladığınızda onun büyük bir kısmını özümsemiş olursunuz.Ayrıca yeni müzikler dinlemek de bu egzersizin bir parçası.

4. Deneyimleyin

Deneyimleyin

Küçük konforlu yaşam alanınızdan çıkıp yeni şeyler denemeye başlamazsanız beyniniz de bu konfora alışarak tembelleşebilir. Farklı alanlarda kurslara gitmeyi deneyin ve ilginizi farklı alanlara yöneltin.

5. Her zaman ilerleyin

Her zaman ilerleyin

Hiçbir zaman edindiğiniz bilgiyle yetinmeyin, öğrendiklerinizi sorgulayın ve yeni kapılar açın.

6. Konuşun

Konuşun

Etrafınızdaki insanlardan bir şeyler öğrenmeye çalışın. Aynı zamanda içinizdeki bilgileri de insanlarla paylaşın.

7. Egzersizler yapın

Egzersizler yapın

Vücut ve beyin bir bütündür. Birinden bir iyi durumda değilse diğeri de zarar görüyor. Bu yüzden beyin egzersizleri vücut sağlığınızı da etkiliyor.

8. Meditasyon yapın

Meditasyon yapın

Beyninizi kontrol etmeye başladığınızda, meditasyonla birlikte beyninize nasıl yaklaşacağınızı öğrenirsiniz.

9. İmkanları analiz edin

İmkanları analiz edin

Her zaman en mantıklı seçenekleri değerlendirmek yerine farklı açılardan düşünmeyi deneyin. Farklı nedenleri ve sonuçları ele almayı unutmayın.

10. Aklınızla oynayın

Aklınızla oynayın

Aklınızı hiç olmayacak yerlere sürüklemekten daha güzel bir şey yoktur. Zihninizde her şeyin mümkün olduğu bir evren yarattığınızda hayatınızda pozitif değişimler görmeye başlayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları