Doğa bize bütün güzelliklerini sunarken yeşil dünyanın uyumu bizi her zaman şaşırtacak cinsten. Bu uyumun parçası hayvanları sizler için sıraladık.

Bukalemunlar

Bukalemunlar

Bukalemunlar kendilerini kamufle etmek ve görsel iletişim amacıyla farklı renklere bürünürler. Kuyruklu sürüngenler takımında ayrı bir yeri vardır. Bağlı olduğu bukalemungillerin Afrika, Madagaskar, Hindistan, Akdeniz kıyıları ve İspanya'nın güneyinde yaşayan 80' den fazla türleri vardır. Sevimlilerdir ama bazen zarar verebilirler.

İpek Böceği

İpek Böceği

İpek böceği kelebekleri yanıltmada ustadır. Erişkinleri kahverengidir ve dökülen yapraklara benzer. Tırtılken de avcılarını yanıltırlar. Tombul gövdeleri ve sahte gözleri ile yılana benzerler ve avcı için caydırıcı olurlar.

Yaprak Böcekleri

Yaprak Böcekleri

Yaprakların şekline girerek kendini kamufle edebilen bu böcek türü, aynı zamanda başını vücuduna saklama özelliğine de sahip. Bu özellik ise bu böcek türüne, tam kamuflaj imkanı sağlamaktadır. Ve bu böcekler, şeklini aldıkları yaprak üzerinde saatlerce sessiz kalabilmektedir.

Kırlangıç Kuyruklu Kelebek

Kırlangıç Kuyruklu Kelebek

Zümrüt renkli bu kelebekler, koyu yeşil kanatlarındaki muhteşem şeritlerden dolayı kırlangıç kuyruklu kelebek adı verilmiştir. Güneydoğu Asya’da yaşayan bu böceklerin gövdesinin altında turuncu ve beyaz benekler vardır.

Yeşil Kurbağa

Yeşil Kurbağa

Yeşil kurbağa ya da Levanten ağaç kurbağası, ağaç kurbağaları familyasından bir kurbağa türü. Yeşil kurbağalar Madagaskar’da görülür. Gövdelerindeki işaret ve desenler simetriktir. Habitat kaybından dolayı tehdit altındadırlar.

İguana

İguana

İguana, tropikal iklimde yaşayan egzotik bir kertenkele türüdür. Ağaçlarda yaşayan iguanaların ortalama yaşam süresi 19-21 yıldır. Tümüyle otçul bir türdür; meyve, yaprak gibi bitkilerle beslenirler. Boyu çoğunlukla burnundan kuyruğuna kadar 1.3-2 metre. Erkek iguanalar dişilerine göre daha saldırgandır. Erkek iguanaların kendilerini koruma yöntemi kuyruğu kırbaç gibi sallamaktır.

Nikobar Güvercini

Nikobar Güvercini

Nikobar güvercini Güney Doğu Asya ve Pasifik’te görülür ve eşi benzeri yoktur. Türünün tek örneği olan bu güvercinin muhteşem yeşil tüyleri vardır. Farklı renklere sahip bu güvercinin düşmanlarından saklanmaları söz konusu değildir. Ahenk içerisinde yaşayan ve bulundukları ortamla uyumlu renklere sahip değildir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları