Muhteşem bir tarif buldunuz ve soluğu mutfakta aldınız. Tüm adımları birebir tarife uygun bir şekilde uyguluyorsunuz fakat sonuç hüsran mı? tariflerde yazmayan birkaç detaya bakmaya ne dersiniz?

1. Et Pişiriyorsanız Sıkıştırmaya Gelmez

Et Pişiriyorsanız Sıkıştırmaya Gelmez

Çıtır çıtır kızarmış bir et pişirmeyi hedefliyorsanız kesinlikle serbest bırakmalısınız. Sıkışık düzende pişirmeye uğraştığınız et fokurdamaya başlar ve haşlamaya döner...

2. Yapışmaz Tavada Et Pişirmek?

Yapışmaz Tavada Et Pişirmek?

Sonu hüsranla bitmesi kaçınılmaz bir "et pişirme macerası" içinde yanmaz-yapışmaz tava kesinlikle vardır. Bu tavalar ısıyı demir döküm tavalara göre daha az iletir dolayısıyla etin tavada kalma süresi uzar. Bu tavalarda yumurta, menemen falan pişirin siz. 

Et pişirmek istiyorsanız ya bir ızgara, ya da bir demir döküm tava kullanın...

3. Makarna Yaparken Tuz Atın

Makarna Yaparken Tuz Atın

Makarna pişirirken temel kural, haşlama suyuna tuz atmaktır. Tuz atılmadan kaynatılan makarna tatsız olacak, hiçbir sos kurtarmaya yetmeyecektir. Eğer ne kadar katacağınızı bilmiyorsanız buyurun ölçüye: 300 gram makarnaya 1 yemek kaşığı tuz (tepeli olmasın)

4. Zeytinyağı ile Kızartma mı?

Zeytinyağı ile Kızartma mı?

Zeytinyağı, yüksek ısılarda besin değerini kaybeder ve yanmaya başlar. Bu sebeple yemeğin tadının değişmesine veya mahvolmasına sebep olabilir. Soğuk yiyeceklerde zeytinyağının tercih edilmesi, sıcak yemeklerde ise rafine ayçiçek yağı kullanmanızı öneririz. 

5. Bardak ile Ölçüm Yapma

Bardak ile Ölçüm Yapma

Bardak ile ölçü tutturmaya çalışmak özellikle hamur işlerinde, hüsranla sonuçlanır. Hamur işi tarifleri yapmaya çalışırken bir ölçü kabı ana mutfak aracınız olsun...

6. Pişirmeye Başlamadan Önce Tavanın Isındığına Emin Olun

Pişirmeye Başlamadan Önce Tavanın Isındığına Emin Olun

Ünlü bir şef şöyle der: "Tavanızın pişirmeye hazır sıcaklığa ulaştığına eminsen, tavanın kızması için 2 dakika daha bekleyin" :)

Sebzelerin ve etin daha gevrek olmasını istiyorsanız tam ısınmış bir tava olmazsa olmazımız...

7. Sarmısağı Sona Bırakın

Sarmısağı Sona Bırakın

Bir çok tarifte atlansa da, sarmısak pişirmenin son aşamasında dahil edilmeli. Hatta ocaktan indirmeden 2-3 dakika önce ekleseniz dahi yeter. 

Sarmısak diğer sebzelere göre içinde çok az seviyede su bulundurur. Bu sebeple çok hızlı pişer. Fazla pişirmeye maruz kalırsa, yemeğin tüm tadını yok edebilir. 

8. Donmuş Eti Tavaya Göstermeyin

Donmuş Eti Tavaya Göstermeyin

Donmuş eti pişirmeden önce, 2-3 saat oda sıcaklığında çözünmesini bekleyin. 

Donmuş bir eti pişirmeye başlarsanız, etin içine ısı ulaşmadan dışı köze dönmeye başlar. Sadece tavada değil, fırında pişirmede de donmuş etin çözünmesini beklemelisiniz.

9. Pişirdikten 5 Dakika Sonra Yiyin

Pişirdikten 5 Dakika Sonra Yiyin

Fırında, tavada yada ızgarada pişen bir eti yemek için 5 dakika bekleyin. 

5 dakika bekledikten sonra yemeye başlarsanız gerçekten etin tadına varacaksınız.

10. Her şeyi Buzdolabında Tutmayın

Her şeyi Buzdolabında Tutmayın

Domates, soğan, sarmısak, patates, kabak, patlıcan gibi sebzeleri ve kiwi, mango gibi tropikal meyveleri buzdolabına koyduysanız geçmiş olsun. 

Bu sebze ve meyveleri buzdolabına koyduğunuzda kısa sürede tazeliğini kaybeder ve sofralarınızda istediğiniz lezzetten oldukça uzakta kalırsınız. 

11. Eti Sürekli Çevirmeyin

Eti Sürekli Çevirmeyin

Et veya balık pişiriyorsanız, tavada fazla rahatsız etmeyeceksiniz. Kızaran tarafı bir daha tavaya göstermeyeceksiniz hatta. Unutmayın, leziz bir et tavada sadece bir kere çevrilir. 

12. Yumurtayı Fazla Haşlamak?

Yumurtayı Fazla Haşlamak?

Yumurtayı fazla haşlarsanız, sarı ile beyazının arasında görsel zevkinizi yok edecek gri hattı bulursunuz. Bu grilik yumurta ile alakalı değil, sizin fazla pişirmenizle alakalıdır. 

Haşlanmış yumurtanın en lezzetlisi ve canlı görünüme sahip olanı için, su kaynamaya başladığında ocağın altını kapatın ve o halde 10 dakika sıcak suyun için de yumurtaları kendi halinde bırakın...

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları