Doğa ile baş başa kalırken işlerinizi kolaylaştıracak bilgileri ve yöntemleri sizin için derledik.

Kamp yaparken sivrisinekler rahatını mutlaka bozacaktır. Bunun çözümü ise adaçayı yakmaktır. Onun dumanı doğal bir sivrisinek kovucudur.

Bitkilerden bahsetmişken zehirli olanlar, örneğin zehirli sarmaşıklar; kötü kaşıntı, tahriş, ve hatta bazen ağrılı döküntüler neden olabilir.

Yanıcı bir şeye ihtiyacınız varsa bir paket Doritos kullanın. Bu cips, alevleri güçlendirmeye yardımcı olur.

Eğer cipsinizi saklamak istiyorsanız, muma batırılmış pamuk pedler de ateşi artırır.

Önceki iki yöntem ateşi başlatmanıza yardımcı olur. Fakat bir yumurta kabının içine kömür koyup kapatırsanız aniden büyük bir ateş yakabilirsiniz.

Kamp yaparken hijyene çok önem veriyorsanız ama koca bir sabun kalıbını taşımak istemiyorsanız, sebze kabuğu soyucu ile sabun parçaları elde edebilirsiniz. Bununla hem az yer kaplar hem de tek kullanımlık olarak işiniz görülür.

Fakat sabun farklı amaçlar için de kullanılır. Güvenilir bir ortamda değilseniz sabun kalıbının içine paralarınızı koyabilirsiniz.

Yemek hazırlama, her kamp gezisinin ayrılmaz bir parçasıdır ve alüminyum folyo olmadan olmaz. Bununla etleri sarın ve ateşin üzerine koyun. Onlar, daha güzel, yumuşak ve sulu pişecektir.

Kavrulmuş yumuşak şeker denemediyseniz kamp esnasında lezzetli olabilir.

Lezzetli bir sosisli ya da herhangi bir et pişirmek için metal bir şeye ihtiyacınız mı var? Tırmık bunun için gayet kullanışlıdır.

Kızartacağınız bifteklerin daha lezzetli olmasını istiyorsanız ateşin içine biraz biberiye tarzı baharatlar atın. Onun dumanı eti daha lezzetli kılacaktır.

Eğer ormanın içerisinde kaybolduysanız saatini pusula olarak kullanın. Güneş ışıklarını takip edip saatinizi ona göre ayarlayarak bunu halledebilirsiniz.

Rahat etmek istiyorsanız uyku tulumunuzun altına köpük fayans yerleştirin.

Tic-Tac kutularına baharat koyabilirsiniz.

Tek kullanımlık krem, diş macunu veya şampuan gibi şeyler için pipet kullanın. Pipetlerin içine onları doldurarak yerden tasarruf edebilirsiniz.

Mutfak gereçleri için bir askılığa ihtiyacınız varsa eski bir kemeri ağaca bağlamak bu sorunu çözer.

Müziksiz yaşayamayanlardansanız seramik bir kupanın içine telefonunuzu koyup gayet güzel bir hoparlör yapabilirsiniz.

Kamo yaparken temiz su bulmak bir zorunluluktur. Eğer elinizdeki su çok kirliyse kir olanı bir kaba koyup üstüne kumaş parçası örtün. Daha sonra başka bir kaba aktarın. Su, büyük ölçüde temizlenmiş olacaktır.

Soğutucunuzun içine kullanacağınız sürahi gibi plastik eşyaları koyun. Daha sonra ihtiyacınız olduğunda bunların içine yiyeceklerinizi koyarak onları soğuk tutabilirsiniz.

Soğuk havalarda kamp yapacaksanız dikkat edilecek yöntemlerden biri, uyurken yarın giyeceğiniz giysileri de uyku tulumunun içine koymaktır. Bu sayede sabahtan sıcak giysileri giyersiniz.

Uzun süreli bir kamp olacaksa, kısmen büyük bir plastik kovayı da yanınıza götürün. Kapağının üstünü delin ve içine kirli çamaşırlarınızı deterjanla birlikte atın. Daha sonra kapağı kapatarak karıştırın. İşte sizi pratik bir çamaşır makinesi.

Bilinen bir bilgi olsa da hatırlatmakta fayda var. Güneş ışınlarını kullanarak gözlük dahil olmak üzere herhangi bir mercek yardımıyla ateş yakabilirsiniz.

Çocuklarla gittiyseniz onlara toplayıcılığı öğretin.

Frizbi her zaman eğlence amaçlı kullanılmasa da olur. Bazı zamanlar tabak olarak da gayet güzel iş görür.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları