Evcil hayvanlarımızın mutluluğunu sağlamak için her şeyi yapmaya hazırız. Ama bazen ne yapmamız gerektiğini anlayamadığımız durumlarla karşılaşabiliyoruz.

1. Saklanma eğilimi.

Saklanma eğilimi.

Eğer evcil hayvanınız birden sizinle olan iletişimini azaltıyorsa ve sürekli bir yerlere saklanma eğilimindeyse bu bir işaret olabilir. Psikolojik veya içsel bir problemi olabilir, onu hemen bir veterinere götürmelisiniz.

2. Anlaşılamayan İlgisizlik, uyuşukluk.

Anlaşılamayan İlgisizlik, uyuşukluk.

Minik dostunuz en sevdiği oyunları oynamayı reddediyorsa ve sürekli uyuyor veya oturuyorsa endişelenmeniz gereken bir şey olabilir. Bu davranışlar kalp hastalıklarına işaret olabilir.

3. İştahsızlık.

İştahsızlık.

Eğer hayvanınız sürekli olarak yemeyi ve su içmeyi reddediyorsa acilen bir veterinere götürmelisiniz, bilmediğiniz bir hastalığa yakalanmış olabilir.

4. Bir anda duraksaması ve alışık olmadığınız duruşlar

Bir anda duraksaması ve alışık olmadığınız duruşlar

Kuyruğunu bacaklarının arasına alıp öylece durup beklemesi, hayvanınızın size gerçekten acı içinde olduğunu söyleme şeklidir. Eğer minik dostunuz böyle bir duruş sergiliyorsa gecikmeden bir veterinere göstermelisiniz. Bu tip bir davranış böbreklerinde bir sorun olduğunu gösterir.

5. Sürekli aynı yeri yalıyorsa

Sürekli aynı yeri yalıyorsa

Hayvanlar sürekli kendilerini yalayarak temizledikleri için bu anlaşılması biraz güç bir işaret olabilir.Eğer hayvanınızın sürekli aynı yerini özenle yaladığını fark ederseniz öncelikle kliniğe götürün. Parazitlerle başı belada olabilir.

6. Karın şişkinliği, gaz ve kusma

Karın şişkinliği, gaz ve kusma

Bu tip durumlar görüldüğünde veterinerler genellikle iki ihtimali değerlendiriyor: sindirim sistemi bozukluğu veya kurtçuk oluşumu.

7. Nefes darlığı

Nefes darlığı

Yorgunluktan veya oyun oynadıktan sonra nefes darlığı çekmesi normaldir ancak durum bundan farklıysa kalp sıkışmasına veya yüksek strese işaret olabilir. Acilen bir veterrinere götürülmesi gerektiğine de işarettir.

8. Tıslama, hırlama ve ağlamaya benzer inlemeler.

Tıslama, hırlama ve ağlamaya benzer inlemeler.

Hayvanların rahatsız olduğunda sahiplerine bu tarz davranışlar sergilediği görülmüştür. Onun bu davranışlarına sakın alınmayın, bu aslında bir yardım çağrısıdır. Aciliyeti olan bir durum olabilir.

9. Tuvaletini yapmakta zorluk çemesi

Tuvaletini yapmakta zorluk çemesi

Kediler genelde tuvaletlerini yapmadan önce miyavlarlar ki herkes ne yaptığını bilsin. Ancak eğer rahatsız edici bir ses eşliğinde tuvaletini yapmaya çalışıyorsa bu endişelenmeniz gereken bir şeydir. Derhal bir veterinere gözükmesi gerekir çünkü idrar yollarında bir problem olabilir.

10. Başını duvara dayaması

Başını duvara dayaması

Eğer hayvanınız sürekli duvara bakıyorsa veya başını sert yüzeylere dayıyorsa sinir sisteminde bir sorun olduğuna işarettir. Aynı zamanda fiziksel bir rahatsızlığa veya tümöre de işaret olabilir. Acilen veterinere götürmelisiniz.

11. Zor nefes alması

Zor nefes alması

Eğer hayvanınızın nefes alışını veya verişini gürültülü bir şekilde duyabiliyorsanız bu ciğerlerinde bir rahatsızlık olduğuna işaret olabilir. Gecikmeden veterinere götürün.

12. Şişlikler

Şişlikler

Minik dostunuzu severken bir şişlik hissederseniz veterinere götürmenizde fayda var bir yerini incitmiş veya daha büyük bir sorun içerisinde olabilir.

13. Topallama

Topallama

Bu işaret fark etmesi en kolay olanlardan birirdir. Onu acilen bir veterinere göstermelisiniz.

14. Üçüncü göz kapağının görünür olması

Üçüncü göz kapağının görünür olması

Normalde üçüncü göz kapağı sadece kediler uykuya dalarken gözükür. Eğer sürekli görünür haldeyse kedinizin bir sağlık problemi olabilir. Bu tip durumlarda veterinerler genellikle enfeksiyonlardan şüphelenir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları