Dünya üzerinde pek çok bitki var ve tamamı kendini koruma adına toksinler içeriyor. Bunlardan bazıları ise direkt öldürücü olabiliyor.

Doğayı, çevreyi ve bilhassa çiçekleri çoğu insan sever ama bu renkli, masum gözüken çiçekler, bitkiler bazen fazlasıyla öldürücü olabiliyor. Hatta soğan, sarmısak gibi beğenilmeyen görünümdeki bitkiler çok sağlıklı olsa da, tam tersi olan renkli mantarlar sizi zehirleyip halüsinasyonlar gördürebilir.

Birçok bitkinin kendini koruma yöntemleri var ve bu sebeple içlerinde toksinler barındırıyorlar. Hatta çekirdekte bile toksin var ama insan vücudu bunu kaldırabiliyor. Tam tersi, direkt ölümcül sonuçlar doğurabilen bitkiler de var.

HİNT YAĞI BİTKİSİ

HİNT YAĞI BİTKİSİ

Dekoratif amaçlı kullanılıyor ve içinde yüksek oranda risin zehri bulunuyor. Tek bir tohumu bile yetişkin bir insanı iki gün içinde öldürebiliyor. Üstelik ölüm çok acı verici ve durdurulamaz şekilde gerçekleşiyor. 

GÜZEL AVRAT OTU

GÜZEL AVRAT OTU

İtüzümü olarak da bilinen güzel a vrat otunda, tropan alkaloid bulunuyor ve sayıklama ile halüsinasyona yol açıyor. Bitki çok zehirli olsa da, meyveleri tatlı olduğu için insanlar tarafından sıkça yenilir. 10-20 kadar meyvesi bir insanı öldürebiliyor. Ayrıca 16. yüzyılda kozmetik ürünü olarak kullanılıyordu. Bitkinin özsuyu ile yapılan göz damlaları, göz bebeklerini büyütüyordu.

ABRUS

ABRUS

Bir sarmaşık türü ve ağaçların etrafına dolanıyor. Abrin zehrine sahip ve risin zehirine benziyor. Buna rağmen risinden 75 kat daha zehirli ve 3 mikrogramı, bir yetişkini öldürebiliyor.

KURTBOĞAN

KURTBOĞAN

Boğan otu, kaplanboğan otu ve miğferotu isimleriyle de bilinen bu bitki tüketilince karnı yakıyor ve yüksek dozda alınınca, 2-6 saat içinde ölüm gerçekleşiyor.

SU BALDIRANI

SU BALDIRANI

Masum bir çiçek gibi gözükse de, yüksek oranda zehirli bir çiçek. İnsan için fazlasıyla zehirli ve solunumu durduran bir bitki.

PORSUK

PORSUK

Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’da yetişen bu bitkinin tek zehirli olmayan yeri kabukları. Yaklaşık 50 gramı insan için öldürücü ve kalbi durduran bir bitki.

KARGABÜKEN

KARGABÜKEN

Yeşil bir portakal görünümündeki kargabüken, brusin içeriyor ve yetişkin bir insanı zehri öldürebiliyor.

MELEK BORULARI

MELEK BORULARI

Onları siz de görmüşsünüzdür çünkü hemen hemen her yerde yetişiyorlar. Bitkinin tüm kısımlarında zehirli toksinler var ve çayı yapılıp içilince, halüsinojen etkisi yapıyor.

KATİL GÖZLÜ BİTKİ

KATİL GÖZLÜ BİTKİ

Bitkinin üzerinde 1 cm çapında beyaz meyveler yer alır ve üzerindeki siyah lekeyle, göze benzer. Tamamı insan için zehirlidir ve en tehlikeli toksinlere sahiptir. Üstelik meyveleri tatlıdır ama ölümü de bir o kadar hızlı olur.

BEYAZ YILANKÖKÜ

BEYAZ YILANKÖKÜ

Bitkinin toksini genelde inek etine ve sütüne geçer, zehiriyle insanları doğrudan değil dolaylı öldürür. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları