Dünya üzerinde birçok opera binası ve konser salonları mevcut fakat bunlar arasından en iyilerini sizler için derledik.

La Scala / Milano / İtalya

La Scala / Milano / İtalya

La Scala İtalya'nın Milano kentinde bulunan ve dünyanın en ünlü opera binası.3 Ağustos 1778'de Nuovo Regio Ducal Teatro alla Scala adı altında Salieri'nin Europa riconosciuta operası ile açılmıştır.

San Carlo Tiyatrosu / Napoli / İtalya

San Carlo Tiyatrosu / Napoli / İtalya

San Carlo Tiyatrosu İtalya'nın Napoli kentinde bulunan İtalya'nın ve dünyanın en tanınan opera binalarından biridir. 4 Kasım 1737'de ilk açılışı yapılan San Carlo Tiyatrosu Avrupa'nın hala kullanılan en eski lirik opera binalarından bir olup Napoli eski şehri ile UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiştir.

Teatro Colon / Buenos Aires / Arjantin

Teatro Colon / Buenos Aires / Arjantin

Neredeyse efsanevi mükemmellikteki akustiğiyle dünyanın en önemli opera binalarından biri olan Teatro Colon, ihtişamlı klasik Rönesans cüssesiyle, Buenos Aires’teki Avenida Nueves de Julio’da yükselir. Ayrıca dış cephe ne kadar etkileyici biçimde cömertse de, binanın içi de mermer koridorları, klasik kolonları, heykelleri ve metrelerce altın kaplamalarıyla bir o kadar nefes kesicidir.

The Royal Opera House / Londra / İngiltere

The Royal Opera House / Londra / İngiltere

Royal Opera House Birleşik Krallık'ta Londra merkezinde Covent Garden Meydanı ve Bow Street'de bulunan bir opera evi ve bale gibi görsel sanatlar temsil yeridir. 2256 kişilik seyirci kapasiteli bu bina, ‘Covent Garden Tiyatrosu’ diye de adlandırılır.

The Bolshoi / Moskova / Rusya

The Bolshoi / Moskova / Rusya

Bolşoy Tiyatrosu Moskova'da bulunan tarihi bir tiyatrodur. Opera ve bale gösterileri için, ünlü mimar Joseph Bovíé tarafından tasarımı yapıldı.

Sydney Opera House / Sidney / Avustralya

Sydney Opera House / Sidney / Avustralya

Sidney Opera Evi Sidney'in sembolü ve 20. yüzyılın en ünlü yapılarından biri. Danimarkalı ünlü mimar Jørn Utzon bu eseriyle 2003 Pritzker Mimarlık Ödülünü kazanmıştır. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir. Yapının toplam 1000 odası vardır. Bunlar içinde 5 tane prova stüdyosu, 60 tane soyunma odası, 4 lokanta, 6 bar ve çok sayıda hatıra dükkanı vardır.

Paris Opera / Paris / Fransa

Paris Opera / Paris / Fransa

Paris’in 'ünya çapında' bilinen en önemli binalarından biri. Tarihi, müziğin ve operanın kalbi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları